Digitalna pismenost uslov za bezbedno korišćenje interneta
Državni sekretar Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Republike Srbije, Tatjana Matić izjavila je danas da upotrebu savremenih tehnologija mora da prati digitalna pismenost i kompetencija.
Matić je, gostujući na Radio-televiziji Srbije (RTS), istakla da je za bezbednost na internetu neophodno savladati određene veštine koje digitalna pismenost podrazumeva.
Ona je, govoreći o novoj opasnoj igrici “Momo” namenjenoj najmlađima koja se širi društvenim mrežama, istakla da su u resornom ministarstvu upoznati sa postojanjem ove igrice.
Matić je naglasila da roditelji treba da obrate pažnju i da registruju svaku eventualnu promenu u ponašanju deteta, a pre svega da imaju uvid i kontrolu nad vremenom koje dete provodi na internetu kao i nad sadržajima koje prati.
Matić je podsetila na to da je resorno ministarstvo do sada održalo 207 predavanja u 41 gradu o bezbednom korišćenju digitalnih sadržaja, i napomenula da su prevencija i edukacija najznačajniji na tom polju.
Izvor: Personal Magazin
Dodali bi samo da svakako treba obratiti pažnju na ponašanje dece i razgovarati sa njima o tome. Deci je veoma teško da se usprotive svojim prijateljima i da kažu „Ne“. Na portalu SUN pronašli smo par saveta kako razgovarati sa decom i kako im objasniti kada treba da kažu „Ne“.
1) Reci NE sa punim samopouzdanjem:
Budi asertivan. Tvoj je izbor da li hoćeš ili ne želiš da uradiš nešto što te čini nesigurnim i što ti ne prija.
2) Pokušaj da ih ne osuđuješ:
Ako ti poštuješ i uvažavaš izbore drugih, i drugi bi trebali da poštuju i uvažavaju tvoje izbore.
3) Provodi vremena i sa prijateljima koji znaju da kažu „ne“:
Potrebno je veliko samopouzdanje i hrabrost da kažeš ne tvojim prijateljima. Zato provedi neko vreme i sa drugim prijateljima koji takođe ne učestvuju u aktivnosti kojoj ni ti ne želiš da učestvuješ.
4) Predloži da radite nešto sasvim drugo:
Ukoliko se ne osećaš prijatno da uradiš nešto što tvoji prijatelji rade, predloži im da radite nešto drugo zajedno.
U krajnjem slučaju, ako vidite da Vaše dete trpi pritisak sa neta i da utiče na njegovo ponašanje, uvek možete da se obratite stručnim licima koji će Vas posavetovati kako razgovarati sa detetom i koji pristup primeniti u razgovoru.